Majstrovstvá sveta

Majstrovstvá Sveta 5.- Almaty, Kazachstan 15. Novembra

Dlho očakávaná súťaž kat. do 105 kg predčila očakávania! Hlavným hrdinom bol domáci pretekar Ilja Iljin! Ani najlepší scenárista by nedokázal napísať takú drámu ako napísala vlastná súťaž! V trhu začal Iljin opatrne , keď ho porazil Uzbek Nurudinov o 3 kg, čo musel doháňať v nadhode! Medzi nich sa úspešne zamiešal Rus Bedzhanyan, keď v nadhode zvládol svetový rekord 240 kg. Keď predtým Uzbek vytvoril svetový rekord 239 kg a ešte predtým Iljin nezvládol druhý pokus. Tretím pokusom práve o hore spomínané 3 kg musel Iljin dať naložit 242 kg čo bol samozrejme pokus o vytvorenie ďalšieho svetového rekordu a posledný pokus v súťaži. Iljin ho s obrovským nasadením zvládol! Prítomní diváci skákali od radosti a skandovali Ilja šampión! Je treba povedať, štyri svetové rekordy mužov a jeden mládeže v podaní 17 ročného Arména Simona Martirosyana a sa len tak ľahko nevidia, bol to skutočný festival svetových rekordov na MS. Naši pretekári sa nestratili, keď bodovali v tejto hmotnostnej kategórii , Matej Kováč skončil v nových osobných rekordoch na 15. mieste a Radoslav Tatarčika na 25. mieste. Treba našim mladým pretekárom poďakovať za vzornú reprezentaciu! V tejto hmotnostnej kategórii štartovalo nakoniec 38 pretekárov z toho piati nedokončili súťaž! Potvrdila sa skutočnosť, že nadhodom sa vyhráva súťaž a preto je treba tejto disciplíne venovať viac času ako doteraz v našej praxi, aby sme si mohli naložit toľko, koľko treba na víťazstvo! Zostáva mi dúfať, že som Vám priblížil atmosféru veľkej súťaže trochu inak ako je to v televíznom prenose. Z Almaty , váš KOFI!

 

Recorde Mundial 1 239kg de arremesso categoria até 105kg de peso corporal RUSLAN Uzbequistão

A video posted by Edmilson Dantas Ou Dimas (@dimaslpo) on

 

Recorde Mundial Rússia David 240kg

A video posted by Edmilson Dantas Ou Dimas (@dimaslpo) on

 


 

 

Majstrovstvá Sveta 5.- Almaty, Kazachstan 15. Novembra

Dramatický pretek, ktorý rozhodla pre seba svetová rekordérka Kim zo severnej Koree keď v dvojboji 283 kg zvíťazila. Druhá Ruska Evstukhina navzpierala v dvojboji 279 kg. Tretia napokon skončila Číňanka Kang 277 kg a len o kilogram štvrtá kórejská reprezentantka výkonom 276 kg. Dráma bola v nadhode, Ruska dala základ až na tretí pokus 153 kg čím si istila druhé miesto v dvojboji. Druhá Európanka Španielka Lidia Valentin Perez vybojovala 6 miesto v dvojbojom 264kg, keď zostala v nadhode na základnom pokuse hoci druhý a tretí mala nad hlavou no neustála ich! Spolu štartovalo 26 žien a ako sa nakoniec ukázalo OH body tu "viseli" najnižšie!!! Tak a idem na skvost MS 2014 na kategóriu do 105 kg s domácim miláčikom Iljinom , koľko spraví ? S pozdravom z Almaty, KOFI !

 


 

 

Majstrovstvá Sveta 4.- Almaty, Kazachstan 13. Novembra

Dnes samé vzpieračské lahôdky, alebo nestačí vidieť, treba pritom byť! Ženská A skupina začala popoludňajšie boje. V tejto skupine nastúpilo 40 žien, o ktorých úrovni hovorí skutočnosť, že 9 z nich navzpieralo v dvojboji viac ako 240 kg! Z toho dve z nich zhodne 252kg a len 0,16 kg v rozdiele telesných hmotností v prospech čínskej reprezentantky Deng /110+142/ a ruskej vzpieračky Timy Turnievy /112+140/. Do posledného pokusu nebolo jasné, kto zvíťazí v nadhode a samozrejme v dvojboji! Diváci výrazne dotvárali atmosféru na pódiu svojou výraznou hlasovú podporou.

Druhú časť popoludnia tvorila A skupina hmotnostnej kategórie do 85kg. Tu sa zišlo za dva dni v štyroch výkonnostných skupinách 46 pretekárov z toho len traja nezvládli svoje základne pokusy. Naši dvaja zástupcovia Samko a Tkáč . Prvý z nich získa body do kvalifikácie pre OH 2016 svojim umiestnení na 21. mieste. Tkáč sa umiestnil na 31. mieste a nebodoval. O medaily bojovalo vyrovnanú partiu spolu 6 pretekárov, ktorí dostali divákov do varu! Napokon po tuhom boji, keď sme v rámci neho videli tri pokusy o svetové a aj juniorské rekordy Rusa Okulova, Číňana Tiana o dvojboji a nadhod, no tesne sa nevydaril pre drobné chybičky vo výraze , keď činku o hmotnosti 218kg Okulov. 219kg Tiana nevyrazili.

Poradie stojí za to:

  • 1. Rostami Iránec 178+213 spolu 391kg v dvojboji
  • 2. Markov Bulhar. 179+211 spolu 390kg
  • 3. Okulov Rus. 174+211 spolu 385kg

 

Nedá mi nespomenúť bojovné výkony Bielorusa Rybakova v trhu 175kg 3.m., Okulov 218kg a Tian 219kg v nadhode, kde nedokončili úspešne výraz hoci veľmi krásne premiestnili, škoda mohli sme vidieť svetové a aj juniorské rekordy!

Pri pohľade na výsledkovú listinu sa mi nevdojak vynorí otázka :" Kam kráčaš svetové vzpieranie?" A to najlepšie nás ešte len čaká ? S pozdravom z Almaty , KOFI.

 


 

 

Majstrovstvá Sveta 3.- Almaty, Kazachstan 12. Novembra

Rus Albegov pôsobí výsostne atletickým vzhľadom medzi superťažkými "obrami"! Dnes som si ho zobral do objektívu s čím súhlasil. Dôležitá je rozcvička a potom sa so žrďou "pomaznal"! A zrazu mal na činke 150kg, s ktorými sa pohral. Ruská štvorka trénerov pozorne sledovala každý jeho pohyb! Nadhod pod pozorným sledovaním americkej skupiny fotografov a športovcov ! Po dvojboji ešte drepy. Nakladá si sám a s úsmevom to ide ľahšie , tak sa dá charakterizovať ruský bohatier! Som už zvedavý koľko nevzpiera v nedeľu? Američanka supertažkej hmotnosti v tréningu, hoci vzhľadom neatletickým bola v tréningu neskutočne rýchla! S pozdravom, KOFI !

 


 

 

Majstrovstvá Sveta 2. - Almaty, Kazachstan 12. Novembra

Richard nebol vo svojej koži , keď predviedol len dva platné pokusy a hoci bojoval nedarilo sa! Karol v B skupine so 14 pretekármi , ktorí boli mimoriadne vyrovnaní ! Štyrmi platnými pokusmi predviedol 345kg čo by určite malo znamenať prvé body do OH kvalifikácie pre Slovensko, lebo v A skupine je 11 pretekárov a boduje sa do 25 miesta, pretože v B skupine skončil na 11.mieste. V ríši snov sme boli v A skupine, do ktorej sa odtrhli traja pretekári, ktorí pracovali na hrane svetových rekordov. Zvíťazil Albánec Godelli v dvojboji 369kg, druhý Číňan Zhong 367kg a tretí Severo-kórejčan Kim 363kg. Títo sa skutočne odtrhli, lebo na štvrtého tretí vzoprel o 11kg viac! Dokonca sme videli pokus o svetový rekord 211kg, ktoré Albanec premiestnil a postavil, ale na výraz mu už nezostali sily! Pozoruhodné je , že tretí vyhral zlato v nadhode! V hale bola neskutočná atmosféra tvorená domácimi fanúšikmi vzpierania a početnou Albánskou skupinou, ktorá sa nedala prekričať , čoho svedkami mohli byť aj televízny fanúšikovia. Tento rok IWF vysiela všetky, okrem A skupiny, na Internete a tak má fanúšik vzpierania na čo pozerať, skutočne MS po celý deň, pretože v minulosti zostávali pretekári ostatných skupín v anonymite ! S pozdravom KOFI !

 


 

 

Majstrovstvá Sveta - Almaty, Kazachstan 12. Novembra

Po šiestich hodinách letu zo Schwechatu s medzipristátím v Istanbule sme s časovým posunom piatich hodín pristali v Almaty v Kazašskej republike. Po ceste z letiska som pochopil kam vyvážame všetky tie autá zo Žiliny. Všetci účastníci MS sú ubytovaný v miestnych luxusných hoteloch, vzdialených len niekoľko sto metrov od Športovej haly a tréningovej haly, kde bol zaznamenaný rekord v počte pódií, ktoré sú na tréning. Je ich neuveriteľných 60 s kompletným vybavením. Predstavuje to plochu zimného štadióna.

Rozcvičovňa pred pretekom je tiež veľkorysá, je tu kompletných 15 pódií, čo zabezpečuje nerušenú prípravu počas pretekov, lebo každý má svoju činku a pódium.

Akreditáciu a ubytovanie zabezpečil perfektne rýchlo usporiadateľ. Časový posun nás trochu rozhádzal, je poobede miestneho času práve skončila 63kg žien B skupina, kde som sa bol pozrieť a zorientovať sa v pripravených podmienkach pre MS 2014.

Myslím, že čo do počtu účastníkov je to šampionát rekordov, ako sa patrí na kvalifikáciu na OH 2016. Na prvý pohľad všetko funguje ako má, až na avizovanú exkurziu po okolí mesta a prehliadku centra, na ktorú sa v stanovený čas nikto z účastníkov nedostavil, škoda snahy usporiadateľov. Na druhej strane malá obhajoba účastníkov, lebo v čase exkurzie prebiehala súťaž!

Už sa teším na večerné A skupiny mužov do 77kg a žien do 63kg . S pozdravom z Almaty, KOFI!

Galéria: