Majstrovstvá Európy

 

"Domáci VK KOFI Trenčín" hostil v Bratislavskom Crossfit Pressburg už po druhý krát v priebehu mesiaca AKH Voesendorf....

Posted by Vzpieračský klub KOFI on Tuesday, 16 June 2015

Muži nad 105kg - Tbilisi, Gruzinsko 18. Apríla

Boli sme svedkami ako sa dá vyhratá partia pokaziť! Myslím tým ruského bohatiera Mogushkova, ktorý po trhu tesne viedol a nezvládol dva záverečné pokusy v nadhode, lebo mal dnes evidentne slabšie nohy a na výraz mu nezostávali sily. Tak na veľké prekvapenie všetkých vyhral Ukrajinec Proshak. Druhý rozdielom telesnej hmotnosti skončil za neskutočného potlesku domácich gruzínsky pretekár Turmanidze! Tretí Mogushkov.aj ďalší pretekári sa dostali cez 400 kg v dvojboji, čo je znakom výkonnostného rastu aj tejto kategórie!

 


 

 

Ženy nad 75kg - Tbilisi, Gruzinsko 18. Apríla

V tejto kategórii nebolo pochýb o víťazke, Kashirina zvíťazila so 6 platnými pokusmi ! A v dvojboji vyhrala výkonom 322kg o 42 kg pred druhou Ukrajinkou Lysenko! Tretia z Rumuska Aanieva výkonom 261 kg. Medailu vybojovala v nadhode Arménka Khurduhay výkonom 141 kg. Naša najlepšia pretekárka v tejto kategórii Zuzana Kováčova Svrčková z roku 2001 ME výkonom 227kg by obsadila v dnešnej súťaži 8.miesto!

 


 

 

Muži do 94kg - Tbilisi, Gruzinsko 17. Apríla

Zaujímavosťou je fakt, že Rusi doposiaľ nemajú zlatú dvojbodovou medailu! V kat. Do 94 kg v rozhodujúcom súboji vyhral Didzbalisovi z Litvy , keď vyhral všetko čo sa dalo v trhu 182 a nadhod 221 a tým pádom aj dvojboj 403 kg. A ako jediný sa dostal cez 400kg! Druhý skončil Khugaev z Ruska iba 18 ročný výkonmi 180 a 219kg. Tretí v dvojboji Bielorus Venskel hoci v trhu aj nadhod štvrtý . V trhu tretí poľsky reprezentant Grel a v nadhode tretí Moldavec Ciricu. Počítam , dnes pravdepodobne vybojujú ruskí reprezentanti konečne zlato v dvojboji!

 


 

 

Ženy do 75kg - Tbilisi, Gruzinsko 17. Apríla

Suverénnou víťazkou sa stala Španielska pretekárka Valentín výkonmi 118 a 145 kg, druhá v poradí francúzska Nayo 111 a 137kg, tretia v poradí Bieloruska Pachabut 117 a 130kg. Ruska pretekárka si zranila na hmotnosti 142kg lakeť, keď už mala prakticky túto hmotnosť nad hlavou a čakala na pokyn rozhodcov. O skvelej úrovni tejto súťaže napovedá aj fakt, štyri pretekárky sa pokúšali vzoprieť v nadhode hmotnosť nad 140 kg , ale len skvelá stálica tejto kategórie Španielka Valentín to dokázala. Takúto úroveň v histórii ME žien sme ešte nevideli!

 


 

 

Muži do 85kg - Tbilisi, Gruzinsko 16. Apríla

Žiaľ hmotnosť, kde vypadlo zo súťaže rekordné množstvo pretekárov , v B skupine z 10 pretekárov vypadli 3 a v A skupine z 9 traja ,žiaľ aj náš Karol Samko! Výťahy v trhu, výťahy v nadhode znamenali, že si nahlásili vysoké základné pokusy ! V tomto duchu boli pokusy vypadnuvších pretekárov ako v B tak A skupine. Zvíťazil francúzsky pretekár Henneqiun v dvojboji a nadhode! Teda zase sa potvrdilo, že nadhodom sa vyhráva dvojboj. Druhý bol pretekar Dudoglo z Moldavska a tretí Bielorus Novikov. Svrčkových 330 kg z roku 2010 z Minska ,by znamenalo 10m. v dvojboji a v trhu 155kg 7m. vtedy skončil na skvelom 8.m.

 


 

 

Ženy do 69kg - Tbilisi, Gruzinsko 16. Apríla

Kategória žien do 69kg bola parádnou disciplínou Bielorusky Sazanavety, ktorá zvíťazila rozdielom triedy o 20kg v dvojboji vzoprela 255kg. Druhá v poradí Ruska Kondratievova 235kg a tretia Azerbajčanka s výkonom 233kg. Dobre pracovala Česká Kenisová výkonom 200kg čo predstavovalo pekné 10. miesto. Prekvapením bola Nórka Kasyrie keď, výkonom 232kg obsadila 5.miesto. Pritom v trhu vybojovala bronzovú medailu!

 


 

 

Majstrovstvá Európy - Tbilisi, Gruzinsko 16. Apríla

Pamätník obetiam morovej epidémie v Gruzínsku sa vypína na najvyššom kopci nad Tbilisi . Na poslednej snímke v diaľke zasnežený Kauzaz. V tejto výške krásne jazero s čistou vodu, obľúbené miesto obyvateľov Tbilisi v letných mesiacoch.

 


 

 

Ženy do 63kg - Tbilisi, Gruzinsko 15. Apríla

Dnešné zápolenie v hmotnosti do 63kg žien sa nieslo v znamení vážneho zranenia ruskej pretekárky Lomovej. V A skupine bola podľa nahlásených základných pokusov situácia jasná , dve Rusky a Ukrajinka si podelia medailové pozície . Štvrtá vyzerala byť v pokoji vzpierajúca Talianka. Vzoprela 97kg. Prvé už spomínané začali na 100 kg a viac. Na základnom pokuse to začalo na 101kg s ktorými bojovala a "načala si ľavý lakeť a rameno"! V rámci 2 minút jej ruský lekársky tím dal ruku ako tak dohromady. Išla odhodlaná druhý pokus na 101 kg zvládnuť , ale opakovane v drepe činka išla dozadu a ona proti ľavým ramenom a v tom okamihu jej nevydržal lakeť . Tak ju v šoku odviezli do nemocnice na ošetrenie. Na jej zranení potom v konečnom účtovaní zarobila už spomínaná talianska pretekárka. Na celej ďalšej súťaži sa potom niesol tieň tohto vážneho zranenia. Napokon v závere po tuhom boji vyhrala Ukrajinka Kalina výkonom 238kg, druhá v poradí Ruska Lichacheva 223kg a Talianka Bordingnom 214kg.
Zajtra sa už súťaže rozbehnú naplno dopoludnia dve B skupiny 69kg ženy a do 85kg muži. Popoludní a večer A skupiny vyššie spomenutých hmotnostných kategórii. Slovensko bude mať zastúpenie v B skupine do 85 kg bude vzpierať Karol Samko.

 


 

 

Mužo dp 77kg - Tbilisi, Gruzinsko 14. Apríla

Z B skupiny napokon víťaz v nadhode! V dvojboji a v trhu zvíťazili Arménci Tigran Martirosyana a Andranik Karapetyan. Druhý v dvojboji Rus Getts Victor. Do poslednej chvíle nebola jasná táto dráma , ktorú môže pripraviť len vzpieračský šport. Po trhu trhu jasne vyhrával ešte junior Andranik Karapetyan 164kg .V nadhode Krajan Tigran Martirosyana takticky nahlásil vysoký základ 200 kg, ktorý v priebehu nadhodu znížil na " len" 185 ! Druhý pokus na 191 úspešne zvládol . Za ním sa snažili ho dohnať Rus Getts, ktorý tak isto zvládol 191 , ale Tigran bol ľahší ! Medzitým Andranik zostal na 186kg, čím si istil tretie miesto v dvojboji! Na ťahu no Victor a spolu s trénermi zvolili hmotnosť 197 kg. Túto úspešne premiestnil a postavil, za mohutného povzbudzovania ruských fanúšikov , vo výraze však ľavú ruku dotlačil, čo neuniklo pozorným rozhodcom a pokus neuznali! A tak sa radoval Arménci lebo Tigran už vyhral rozdielom telesnej hmotnosti 0,48kg. Takto aj skončilo poradie v dvojboji. Náš pretekár Richard Tkáč nezvládol základný pokus v trhu 141, 142 a tým zo súťaže v dvojboji vypadol. Mal nahlásený základ v nadhode 175 kg na ktorý napokon nenastúpil. Tak nemal v súťaži platný pokus!

 


 

 

Ženy do 58kg - Tbilisi, Gruzinsko 13. Apríla

V hmotnostnej kategórii do 58 kg žiarila Kostovova keď suverénnym spôsobom prekonala európsky rekord výkonom 109kg v nadhode 141kg a samozrejme aj v dvojboji. Ďalšie dve medailistka boli výrazne slabšie . Dokonca Polka Kleinovska 32 ročná ukázala ako treba nadhadzovať keď vydrela vstávanie na 113 kg a úspešne ich vyrazila, čím vybojovala pre Poľsko bronz v dvojboji a v nadhode. Druha v dvojboji skončila Rumunska pretekárka. Potešiteľné je nástup severských krajín a Anglicka! Môže byt pre Slovensko príkladom. Keď my máme tradíciu a oni pripravujú súčasnosti. U nás sa pridržiavame hesla : "Ženám patrí varecha!“.


 

 

Ženy do 53kg, muži do 62kg + 69kg - Tbilisi, Gruzinsko 12. Apríla

V hmôt. Kat. Žien do 53kg zviedli krásny súboj Ukrajinka, Nemka,Turkyňa a Španielka . Tri sa len prakticky prizeralo . Do posledného pokusu bolo všetko otvorené. Mňa zarazila malá účasť žien v tejto kategórii .Ďalšie dve súťaže boli dnes mužské .

Do 62kg sa zišlo 9 pretekárov. Lídrom bol bulharský pretekár Hristov súťažiaci za Azerbajdžan, ktorý svojou výkonnosťou prekonal súperov keď v nadhode dal len základný pokus na víťazstvo a ostatných dvoch sa vzdal. Druhý skončil Turek a tretí Rumun v dvojboji. V nadhode prekvapivo vybojoval druhé miesto Cyperčan a tretí bol druhý Turek súťažiaci v tejto kategórii. Výsledky podrobné na web stránke ME!

 

Dnes v poradí tretia hmotnostná kat . bola do 69kg. Tu sa zišlo 10 pretekárov . Mimochodom B skupinu vyhral Čech Petrov so solídnym výkonom 292kg a obsadil v konečnom poradí krásne 9.m.Suverénom tejto hmotnosti bol Turek Ysmailov keď dal šest pokusov jeden krajší ako druhý . Boj sa rozpútal medzi Rusom Petrovom a Francúzom Matamom. Druhý napokon po boji o 1 kg v dvojboji skončil Rusky pretekár. Za očakávaním skončili obaja Arménci!

ME budú pokračovať zajtra ženskou kategóriou do 58kg, kde je prihlásených 15 žien a preto budú súťažiť v dvoch skupinách od 17.30 a 20.00 na Eurosporte. Program súťaži je ovplyvnený Kongesom EWF, ktorý začne v dopoludňajších hodinách . Bude sa na ňom hovoriť o smerovaní Ewf pre budúce obdobie. Na kongrese bude referovať nórsky zástupca o stave priprav na budúcoročne ME. S pozdravom Kováč.

 


 

 

Muži do 56kg - Tbilisi, Gruzinsko 11. Apríla

Skvelý súboj až do konca!!! Potvrdilo sa znova, nadhodom sa vyhráva súťaž v dvojboji! Z kolekcie 9 medailí si vybojovali piati pretekári. Obdivoval som prístup ani nie 56kg vážiacich pretekárov, ktorí v nadhode sa pohrávali s hmotnosťami takmer 3 krát väčšími ako vážia. Bol to skutočne maximálny výkon , ktorý by mohli závidieť aj športovci v iných športových odvetviach! Opäť raz dosť necitlivo zasiahli do súťaže rozhodcovia v sporných pokusoch Taliana Skarantiniho a Španiela Branchiho. Inak organizátori zvládli prvý deň ME pre rok 2015 dobre!

 


 

 

Majstrovstvá Európy - Tbilisi, Gruzinsko 10. Apríla

V centre modernej časti Tbilisi dnes začínajú poobede slávnostným otvorením ME 2015 mužov a žien! Žiaľ nemôžem byť pri tom , lebo máme vyhradený tréningový čas práve v tom období. Videl som časť generálky s bohatým kultúrnym programom od spevu, baletu, šabľového tanca v duchu národných tradícii. Na prvej fotografii okolie Športového paláca /s kapacitou 8 tisíc divákov/. Obrovský pútač na čelnej stene Športového paláca. Foto 2. a 3. Foto 4. Tréningové priestory pre vzpieračov bývajúcich v blízkych hoteloch. Foto 5. Hala rozdelená na polovicu . Preteky v jednej časti a rozcvičovňa v druhej časti s 10 pódiami Eleiko. Ústredný hotel cez cestu je Holiday Inn. Ďalej sú účastníci rozdelený do piatich ďalších hoteloch, z ktorých tri sú zabezpečené autobusovým spojením cca 30 minút od Športového paláca. Zaujímavosťou pre nás je, že som videl po obvode Športového paláca, inak slávnostne vyzdobeného, aj pokladnice. V Gruzínsku je vzpieranie na úrovni populárnosti futbalu u nás. Tak, že sa očakáva veľká návštevnosť hlavne na hmotnostné kategórie v ktorých budú bojovať domáci Gruzínci . Očakáva sa aj veľká skupina turistov z Ruska a susedov z Arménska a Azerbajdžanu.

Galéria zo súťaže:

 


 

 

Majstrovstvá Európy - Tbilisi, Gruzinsko 9. Apríla

Dnes posledné dorábky pred ME v tréningovej hale číslo 2, sám majster sveta a OH víťaz to vie skutočne zručne keď pod dozorom svojich arménskych priateľov , "poradcov" upravil všetkých 12 pódií ! Dnes večer bola Technická verifikácia prihlášok jednotlivých krajín kde mohli spraviť konečne úpravy pred vydaním Štarovej listiny ME 2015, ktorá bude ráno odovzdaná a záväzná pre konanie pretekov.